Macskaszerelem
Ez a mese, talán igaz is lehetne Miúról szól a kedves, szürke házi cicáról. Vidám természete, pajkos viselkedése, barátai kedvencévé tette.
Már nem volt fiatal, megismerte az anyaság örömeit, de ha végig ment a macskakorzón a kandúrszemek tágra nyíltak a látványtól. Barátai a varjú és Csipi a kismadár fentről figyelték az életét, néha lekiabáltak neki Miú vigyázz! Miú vigyázz! Mígnem egy szép februári délután találkozott Gogoval a kandúrral, ettől kezdve megváltozott az élete, a lila köd teljesen elvette az eszét. Repült a boldogságtól, barátait elhanyagolta, csak Gogo létezett a számára, úgy gondolta ő lesz kiscicái apja öregsége támasza. Gogo gyönyörű példánya volt a kandúrtársadalomnak, magas, „izmos” alkata vonzóvá tette a külvilág számára, de harcias viselkedése, erőszakossága csorbított a jó hírén.
Mottója: az akaraterő megteremti az utat - céltudatossága olykor kegyetlenségnek tűnt, nem figyelt arra, hogy min gázol keresztül. Egy csúnya napon aztán megtörtént a baj az indulatok elszabadultak, Gogo véres leszámolásba kezdett.
Ne tedd!- kiáltotta Csipi, de már késő volt - Miú kis teste mozdulatlanul feküdt, szíve kitépve. A kismadár ijedten röppent fel, könnyei folytak a fájdalomtól – meghalt, meghalt Miú!
A varjú csak annyit mondott - Kár.
Hazatérő
Több mint ötven éve voltam gyerek, ebben a Somló lábánál meghúzódó kisfaluban. Azóta sokszor jöttem látogatóba, de nem álltam meg, hogy érzékeljem a változást.
Vihar előtti, komor arcát mutatta a falu, gondoltam készítek egy-két képet, de az első kattintás után megadta magát a gép. Energia utánpótlásért a Marika Kereskedésbe léptem be, ahol Marika igyekszik minden vevő igényét kielégíteni. Persze közben megy a csevej, hogy mi történt a faluban, ki halt meg, ki ment férjhez, kinek született gyermeke. Sári néni már bevásárolt, de beszélgetni még maradt egy kicsit, elmesélte, hogy fia, unokája merre találta meg a boldogulást. A bolttól jobbra a postán, szintén régi ismerősre akadtam, Zsuzsi hat órában van nyitva a küldeményeket már itt is, a mobilposta hordja ki. A posta mellett van az orvosi rendelő is, egy héten kétszer várja a betegeket, Somlószőlősből jár át az orvos. Közben, teljesen elromlott az idő, megeredt az eső, sietve kerestem fedett menedéket. Szerencsére közel volt a falu másik boltja, ahol Éva az eladó, éppen vevőt szolgált ki. Itt is eszmecsere folyt az időjárásról az ünnepi ebédről , hisz a hozzávalót itt veszik meg a népek. A bolt mellett közvetlen a kocsma van, Misi a borász vezeti nagy sikerrel gondolom, mert ebben a délelőtti órában is voltak vendégek. Mint szponzor is, fontos szerepe van a falu életében, búcsú, Somló hangja fesztivál alkalmával. Tovább menve a templom felé, itt sem változott semmi a sok év alatt, talán csak a lakók cserélődtek. Visszaemlékszem Anna nénire meg a Riska nevű tehenére, innen hordtuk a finom tejecskét minden este. Hol vannak már, biztos fentről figyelik a falu életét. A templom most is olyan mint gyermekkoromban, tornya komor óriásként emelkedik a falu fölé. Mellette az én első iskolám, a kiírás szerint már nem iskola, könyvtár és óvoda. Szorongva léptem be a kapun, mint kisiskolás koromban, hátamon az iskolatáskával. Igen, ismerős az érzés, benyitottam az első ajtón, szinte hallani véltem a hajdani osztálytársak zsivaját. Egy kiszolgálóhelyiségben találtam magam, továbbmentem, egy másik ajtó mögül gyerekhangokat hallottam. Istenem, hát mégis? Ismerős hang köszönt rám, az oldalán egy tüneményes szőke kislánnyal, Ildi dajkaként dolgozik a dobai óvodában. Beljebb kb. tíz óvodáskorú gyerek játszott, két óvónő felügyeletével. A megjelenésem némi zavart okozott, de hamar visszaállt az óvodai rend. Erika óvónő elmondta, hogy 1992 óta működik itt a falu óvodája, még a szomszéd faluból is járnak ide gyerekek. Ideális a csoportlétszám, így minden gyerekkel tudnak egyénileg is foglalkozni, mondta kolléganője, Brigitta. Még kicsit beszélgettünk, aztán elköszöntem, mert az ovisok az ebédhez készülődtek. Ahogy a köves úton ballagtam lefelé visszaemlékeztem, de jó volt itt gyereknek lenni.
A Petőfi utcába érve az édesanyám már a kapuban várt, kicsi törékeny öregasszony, messziről sugárzott az örömtől, ahogy meglátott. Elszorult a torkom, csak annyit tudtam mondani, hogy megjöttem ÉDESANYÁM!
Villany nélkül a XXI. században. (ÚRKÚT)
Már délelőtt tizenegy körül elment a villany, vihar, esőzések előzték meg. A falunkban, szelíden folydogáló kis patak. tomboló örültként próbálta elmosni az útjába eső faluvégi házakat. Rémisztő híreket hallottunk mindenfelől, öt percenként riasztották a mentőket tűzoltókat. A pincékbe betört víz és a veszély érzete pánikot keltett az emberekben. Amikor hazaértem egy forró kávé reményében, vetettem le az agyonázott kabátomat, és akkor szembesültem a problémával, hogy nincs villany. Körbenéztem, milyen hiányosságok vannak még, de minket szerencsére csak az áram hagyott cserben. Sebaj, megoldjuk, optimistán álltunk a feladathoz, nincs villany, de van gáz, vizet melegítettem, leforráztam az őrölt kávét, már kész is volt a finom zaccos, török kávé. A következő lépésben felhívtam az E-ont, hogy miért nincs, és mikor lesz áram. A bizonytalan válasz után megkerestük az elrejtett világítóeszközöket (gyertya, zseblámpa) mert gondoltuk, hogy az esti világítást, nekünk kell megoldani. Bebiztosítva magunkat még lefutott a párom a boltba egy elemes fejlámpáért, hurrá, most már olvasni is lehet. Így felkészülve vágtunk neki a vacsorakészítésnek, szerencsére az előre gyártott lasagna nem okozott csalódást, gyertyafénynél vacsoráztunk. A párom, hogy emelje a hangulatot az étkezéshez felvette az új fejlámpát, olyan volt a félhomályban mint egy óriás szentjánosbogár. Az est többi része is vidáman telt, nem hiányzott sem a tv sem az internet. Lefekvéskor nem a könyvet választottuk, hanem azt a bizonyos összebújós játékot. Villany nélkül is jól éreztük egymást.